Delta Tema Elektrik
Scroll to top

Prysmian Group, Enerji ve Telekomünikasyon Kabloları

Prysmian Group İtalya merkezli elektrik güç üretimi ve telekomünikasyon kablo ve kablo sistemleri imalatçısı bir firmadır. ilk uluslararası projesini gerçekleştirmek ve 1925’de İtalya ve Güney Amerika arasındaki iletişimi sağlamak için transatlantik telgraf kablosunun döşedi. İtalya ve Brezilya arasındaki “Uzun Mesafe Telefon Şebekesi” için denizaltı kablolarının döşenmesi ve Brezilya ile Kuzey Afrika arasında bağlantı sağlanması gibi önemli projelerde de yer alarak uluslararası bir yapıya dönüştü. Zaman içerisinde giderek ürün yelpazesi genişledi. İspanya, İngiltere, Kuzey Amerika, Arjantin ve Brezilya gibi stratejik pazarlarda yeni üretim tesisleri açıldı. Bağlantılı olarak gerçekleşen kesintisiz büyümesi ile dikkat çekti. Şirket, 2011 tarihinde Draka ile birleşmesi sonucu kurulmuş olup dünyanın en büyük kablo üreticisi haline geldi.

Prysmian Group’un dünya çapında 25 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır; bu Ar-Ge merkezlerinden biri de Bursa Mudanya’da bulunan fabrikasında yer almaktadır.
Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş; bugün dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe lider olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonudur. Türk Prysmian Group’un ürün yelpazesinde, Prysmian ve Draka markaları ile, tüm enerji kabloları, bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları, demiryolu sinyalizasyon kabloları, asansör sistemleri, stüdyo broadcast kabloları ve özel kablolar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türk Prysmian, kablo ve sistemleri için “Anahtar Teslim” hizmetiyle müşterilerine benzersiz ve üstün hizmetler vermeye devam etmektedir.

Türk Prysmian Kablo Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyor

İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Ilgaz ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye’nin mega projeleri markaya ses getirdi. Bunun yanı sıra, Göbeklitepe ve şehir hastanelerine de kablo ve çözümleriyle yön veren Türk Prysmian Kablo, yerli ve katma değerli üretime katkı sağlamaya devam ediyor. “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonuyla büyük projelerin kablo tedarikini üstlenen şirket, Mudanya’daki fabrikasında enerji, fiber ve haberleşme kablolarında, zorlu coğrafya, çevre ve kullanım şartlarına uygun yenilikçi, rekabetçi, yüksek performanslı çözümler geliştiriyor. Böylelikle Türkiye’de pek çok sektörün gelişimine de katkı sağlıyor.

Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye dünya kablo pazarında potansiyeliyle öne çıkardığını ve kablo pazarının gelişen ihtiyaç ve talepler doğrultusunda büyüme ivmesini sürdürdüğünü söylüyor. Farisè, artan rekabet koşulları ile birlikte, dünya kablo üretiminin büyük bir kısmının, gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya başladığını söylüyor. Türkiye’nin de bu ülkeler arasında öne çıktığını belirtiyor.

“Denize en çok mavi yakışır” Projesi

Türk kablo sektörünün öncü firmalarından olan Türk Prysmian Group, 2019 yılında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen “Ekonomiye Değer Katanlar-2019” ödül töreninde “Sektör Liderleri” kategorisinde 1.lik ödülüne layık görüldü. Türk Prysmian Kablo aynı zamanda birçok etkinlik düzenlemeye devam edeiyor. Böylece hem çevreye hem de yaptıkları işe saygı duyuyor. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında “Denize en çok mavi yakışır” sloganıyla çalışanlarla birlikte sahil temizliği etkinliği düzenledi. Daha yaşanabilir, güzel ve temiz bir çevre için yaklaşık 78 gönüllü çalışanlarıyla fabrikalarının önündeki sahili temizlendi. Önümüzdeki günlerde de bu kapsamda farklı etkinlikler yapılacağını belirtiyorlar.

Bunlara da göz atabilirsiniz