Delta Tema Elektrik
Scroll to top

ECO CABLE Yeşil Ürün Etiketi ve Sürdürülebilirlik

Neden ECO CABLE?
Yapılan araştırmalara göre çevre kirliliğine olan etki bakımından insanlık tarihin son 40 yılı, bundan önceki binlerce yıla oranla kat ve kat daha zararlı bir süreç olarak kayda geçmiştir. Söz konusu dönemin daha yıpratıcı olması teknolojinin gelişmesi, insanoğlunun kimyasal maddeleri temizlik maddeleriyle veya farklı bir şekilde rutin yaşantısına uyarlayabilmesi, popülasyonla doğru orantılı bir şekilde artan araç fazlalığı gibi onlarca bağlamla açıklanabilir. Dünya artık geri dönüşü olmayan bir eşikte ve en büyük sorumluluk da insanoğluna ait.

Tıpkı sorumlusu olduğu gibi ekosistemin yaralarını sarmak veya bir noktadan sonra dünya için olumlu gelişmeleri sunmak da insanoğlunun görevi olarak öne çıkmaktadır. Son dönemde sadece bireysel anlamda değil aynı zamanda geniş etki alanına sahip kurumsal yapılar da doğanın ve sürdürülebilirlik kavramının önemine dikkat çekmektedirler.

Pryismian Group öncülüğünde kablo sektöründe bir ilk

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapındaki liderlerinden biri olan Prysmian Group, ECO Cable Yeşil Ürün Etiketi ile kablo sektöründe bir ilki gerçekleştirerek BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu bir iş stratejisi doğrultusunda “yeşil marka” olma yolunda hızla ilerlemektedir. Söz konusu Yeşil Ürün Etiketi, yaşam döngüleri boyunca yüksek çevre standartlarını karşılayan ürün ve hizmetler için çevre mükemmelliği etiketi olan Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ve AB Ecolabel gibi ek sertifikalı sürdürülebilirlik protokolleriyle karşılaştırılabilen ve birleştirilebilen, kamu hizmetleri ve distribütörlerin tedarik zincirlerini daha sürdürülebilir hale getirmelerini sağlayan bir etikettir.

Prysmian Group Operasyon Direktörü Massimo Battaini konu ile ilgili olarak “Eco Cable etiketi, pazarın ve tüm paydaşların giderek artan yeşil beklentilerini proaktif olarak karşılamayı amaçlıyor. Bu girişimle Grup, Grubun sürdürülebilirlik stratejisini ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleme ve Prysmian Group’un sıfır net CO2 emisyonu hedefine giden yolu hızlandırmadaki aktif rolünü güçlendirmeyi amaçlamaktadır.” Sözlerini sarf etmiştir.

ECO Cable Gereksinimleri ve Alınan Aksiyonlar

Eco Cable etiketine dahil olmak, AB Ecolabel’in 66/2010 sayılı AB Yönetmeliği’nden elde edilen tanınmış ve ölçülebilir gereksinimleri karşılayan kablo ürünleri için özel olarak oluşturulmuş belli başlı otomatik kriterlere bağlıdır.
Bu kriterler;

  • Karbon Ayak İzi,
  • Yüksek tehlike kategorisine giren maddelerden arınmış olması,
  • Geri Dönüştürülebilirlik / Döngüsellik,
  • Geri Dönüştürülmüş İçerik,
  • Çevresel Faydalar,
  • Kablo İletim Verimliliği olarak sıralanabilir.

Prysmian Group, Sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek adına 2022 yılına dek üretilecek olan toplam ürün yelpazesinin %20’sini ECO CABLE kriterlerine tabi tutmuştur. Enerji sektörüne ait işletmeler için söz konusu etikete sahip ürünler 2021 Mayıs ayı itibariyle İtalya’da satışa sunulmuştur. Aynı zamanda markanın en geç yıl sonuna kadar Fransa, İspanya, Almanya ve İskandinav bölgesinde de aksiyonlarını alması beklenen gelişmeler arasındadır.

Bunlara da göz atabilirsiniz